PRZYGOTOWANIE POD LECZENIE PROTETYCZNE (Westibuloplastyka)

Westibuloplastyka, czyli zabiegi plastyki przedsionka jamy ustnej, stosowane także jako postępowanie chirurgiczne, którego celem jest przygotowanie jamy ustnej pod leczenie protetyczne.
Dzięki odpowiedniemu chirurgicznemu ukształtowaniu tkanek zyskuje się:

  • więcej miejsca na protezy,
  • lepsze umocowanie uzupełnienia w jamie ustnej,
  • lepsze warunki do bardziej efektywnego wykorzystania funkcjonalności protezy.

W zależności od tego, jakie warunki panują w jamie ustnej pacjenta, wykonywane są różne rodzaje zabiegów zaliczanych do westibuloplastyki. Nawisająca błona śluzowa może być przemieszczana tak, by uzyskać pogłębienie dna jamy ustnej lub rowka przedsionkowego (czyli przestrzeni zawartej pomiędzy wewnętrznymi powierzchniami warg i policzków oraz zewnętrznymi powierzchniami zębów i dziąseł górnych i dolnych). By uniknąć procesu, w którym pogłębiony w ten sposób rowek ulega na powrót spłyceniu, stosuje się różne zapobiegawcze metody, w tym pogrubienie pobrzeża dotychczas stosowanej protezy.

Płat błony śluzowej w zabiegu westibuloplastyki może też być przemieszczony w ten sposób również uzyskuje się pogłębienie rowka przedsionkowego – po to, by proteza pewniej i stabilniej trzymała się w jamie ustnej.

W celu poprawy warunków panujących w jamie ustnej stosuje się też przeszczepy śluzówkowe lub skórne, które przyszywa się do odsłoniętej uprzednio okostnej oraz do wolnego płata śluzówki, uzyskując w ten sposób pogłębienie rowka przedsionkowego jamy ustnej.

Marzysz o nowym, pięknym uśmiechu? Doskonałym rozwiązaniem będzie odbudowa zębów przy pomocy usługi proteza Poznań oraz implanty Poznań. Wykwalifikowani specjaliści z kliniki stomatologicznej Stankowscy-Białach wykonają ją dla Ciebie!